| Article number: | 8792323 |
| Engraving size Front (top): | 35 x 20 mm |
| Engraving size Front (bottom): | 25 x 30 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled SS |
| Size: | Ø 8 x 9 cm |
| Capacity: | 250 ml |
| Weight: | 133 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
| Technique: | Engraving |
This double-walled steel mug has a sleek design. The mug fits under the coffee machine and has a capacity of 250 ml. Engraving gives the mug a unique look. In addition, you can choose from five stylish colours, so the mug will undoubtedly suit your company or organisation. An asset for the coffee break!
- Steel mug
- Capacity: 250 ml
- Laser engraving
- Not dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 1500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
White | 502 |
|
|
Matt silver | 1706 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Front (top) | 35 x 20 mm |
1
| 1. | Front (bottom) | 25 x 30 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
