| Article number: | 732338 |
| Engraving size Front | Engraving: | 40 x 40 mm |
| Engraving size Back | Engraving: | 40 x 40 mm |
| Printing size Front: | 40 x 40 mm |
| Printing size Back: | 40 x 40 mm |
| Delivery time: | delivery time of 3-5 weeks |
| Material: | Ceramics |
| Size: | Ø 6.5 x 9.6 cm |
| Capacity: | 375 ml |
| Weight: | 324 gr. |
| Minimum quantity: | 36 |
| Technique: | Printing or engraving |
Luxurious, modern and simple: this coffee mug looks great in any office! The mug is made of high-quality ceramic and features a matt top coat on the outside and inside. The mug is easy to use and dishwasher-safe. Complete the mug with your logo or text. And enjoy your daily cup of coffee or tea!
- Capacity 375 ml
- High-quality ceramic
- Luxurious and modern look
- Dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 36 pieces | |
| From 72 pieces | |
| From 144 pieces | |
| From 288 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Deluxe coffee mug.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Front | 40 x 40 mm |
1
| 1. | Back | 40 x 40 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
