| Article number: | 9151291 |
| Printing size Cup: | 50 x 20 mm |
| Printing size Wrap-around: | 165 x 20 mm |
| Delivery time: | delivery time of 13-17 working days (incl. print) |
| Material: | Porcelain |
| Size: | ø 7.7 x 7 cm |
| Capacity: | 180 ml |
| Weight: | 191 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
| Region of origin: | Produced in EU |
Those disposable cups at the coffee machine are no longer of this time. Instead, this easily stackable porcelain coffee mug is ideal! The mug is produced in Europe and made from high-quality porcelain and offers space for a large print.
By printing the coffee mugs with your text or logo, you as a company can give your image a positive boost. The printing is possible up to four colors and this can be done both around and at the ear.
- Holds 150 ml
- Made of porcelain
- Dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces | |
| From 5000 pieces | |
| From 10000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Stackable cup 180 ml.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Cup | 50 x 20 mm |
1
| 1. | Wrap-around | 165 x 20 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
