| Article number: | 9210070590 |
| Engraving size Top: | Ø 55 mm |
| Engraving size Front | Engraving: | 20 x 120 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Ceramics, Bamboo |
| Size: | Ø 6.8 x 18.4 cm |
| Capacity: | 300 ml |
| Weight: | 507 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
| Technique: | Engraving |
This tumbler is a great stylish corporate gift for your clients, staff or business partners! The tumbler has an insulated ceramic bottle and a screw-on lid made of bamboo, which is spill-resistant. The tumbler holds 300 ml and comes in a recycled cardboard box.
The tumbler is available in black or white. You can have your logo or text engraved on the lid or on the tumber. That makes it picture perfect!
- Double-walled ceramic construction
- Bamboo screw-on lid
- Holds 300 ml
- Available in black or white
- Not dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Ceramic tumbler.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Front | Engraving | 20 x 120 mm |
Ø 55 mm
| 1. | Top | Ø 55 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
