| Article number: | 9210074090 |
| Engraving size Side | Engraving: | 25 x 50 mm |
| Engraving size Handle: | 9 x 35 mm |
| Printing size Side: | 30 x 50 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Stainless steel, Wood |
| Size: | Ø 9 x 8.5 cm |
| Capacity: | 360 ml |
| Weight: | 162 gr. |
| Minimum quantity: | 10 |
| Technique: | Engraving |
This beautiful stainless steel mug is a wonderful addition to any workplace! The cup is made of stainless steel-certified recycled stainless steel and the handle is made of responsibly sourced beech wood. A beautiful and sustainable alternative to tradtional mugs.
Due to the copper vacuum insulation, coffee and tea remain at their ideal temperature for a long time. The cup has a capacity of 360 ml. You can have the cup engraved with your logo or text. A perfect sustainable gift!
- BPA-free
- Made of stainless steel and beech wood
- 360 ml
- Not dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 10 pieces | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Mug recycled RVS.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Side | Engraving | 25 x 50 mm |
1
| 1. | Handle | 9 x 35 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
