| Article number: | 9198601 |
| Printing size Front: | 40 x 35 mm |
| Printing size Wrap-around: | 160 x 40 mm |
| Delivery time: | delivery time of 3-5 weeks |
| Material: | Porcelain |
| Size: | ø 6.5 x 8 cm |
| Capacity: | 180 ml |
| Weight: | 350 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Region of origin: | Produced in EU |
Are you tired of offering coffee in disposable cups to your visitors? We understand that, and it is also not sustainable. A porcelain cup and saucer then forms a nice alternative, which immediately benefits your appearance. The whole has a sleek design in a conical shape.
Both the cup and saucer can be printed with your logo in 1-4 PMS colours. The cup has a capacity of 180 ml and is dishwasher and microwave safe. The porcelain is made in Europe, which means that the number of transport movements is limited.
- Porcelain cup and saucer
- Cup holds 180 ml
- Dishwasher and microwave proof
- Conical design
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Cup and saucer 180 ml.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Front | 40 x 35 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
