| Article number: | 8845389x |
| Printing size Right: | 50 x 7 mm |
| Printing size Left: | 50 x 7 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled PET |
| Size: | 14.8 x 4.9 x 14.5 cm |
| Weight: | 21 or 21.7 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Technique: | Printing |
These trendy sunglasses come with a frame made of recycled plastic. This recycled plastic is certified according to the Global Recycle Standard (GRS). The lenses are smokey acrylic and conform EN ISO 12312-1,UV 400 and CAT 3.
The sunglasses are available in 4 great colours and can be printed on both legs in 1-4 colours. It's the perfect promotional item!
- Recycled plastic frame (GRS-certified)
- UV 400 lenses
- Available in 4 colours
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Blue | 6241 |
|
|
White | 16743 |
|
|
Dark blue | 9592 |
|
|
Black | 12561 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about sunglasses
How quickly can the sunglasses be delivered?
It depends on the model, but some sunglasses can be delivered in as little as 7 working days.
Where can the sunglasses be printed?
You can have the sunglasses printed on the left arm, the right arm, or both arms. For some models, engraving is also possible.
Can I receive a sunglasses sample?
Absolutely! Select ‘sample’ under the quantity. If you then place an order, the cost of the sample will be deducted from your order total.
