| Article number: | 8798337 |
| Printing size Front: | 290 x 290 mm |
| Printing size Back: | 290 x 290 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Cotton |
| Size: | 37 x 41 cm |
| Handle length: | Long |
| Weight: | 53 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
| Load capacity: | 8 kg |
| Material thickness: | 100 gsm |
A backpack to put all your stuff in is very popular at a trade fair or event! Take advantage of this by offering this cotton backpack with drawstring handles, of course printed with your logo. The sturdy backpack is made of 100% cotton, which makes it very durable. Your relations will find it an ideal backpack for a day out.
These fun backpacks can be printed with your logo or text with up to four PMS colours. For example, the backpacks are very noticeable when people walk with them! The bags thus form a sustainable and effective promotional tool without much effort.
- Made of 100% cotton
- Sized 37 x 41 cm
- Printing on front and back
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Ecru | 81699 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
290 x 290 mm
| 1. | Front | 290 x 290 mm |
290 x 290 mm
| 1. | Back | 290 x 290 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
