- always taking care
- digital proof before production
- free quote within 4 hours
- free delivery
| Article number: | 538860 |
| Printing size Front: | 60 x 18 mm |
| Printing size Wrap-around: | 180 x 18 mm |
| Delivery time: | delivery time of 5 working days (incl. print) |
| Size: | Ø 7 x 15 cm |
| Capacity: | 300 ml |
| Brand: | Dopper |
| Weight: | 240 gr. |
| Technique: | Printing |
| Material: | Recycled SS |
The Dopper Travel Mug is made from 18/8 recycled stainless steel and consists of 90% reused steel. This travel mug has a 300 ml capacity and is available in 5 different colours. Thanks to its double-wall insulation, your drink stays hot for 6 hours and cold for 20 hours. As the mug is leakproof and lightweight, you can easily take it anywhere. It is also suitable for sparkling drinks. By choosing a reusable travel mug, you reduce single-use waste and make a more sustainable choice.
You can have the mug printed on the front or wrapped all around in full colour. This way, you offer a practical gift to colleagues or business contacts while promoting your brand every single day.
- Made from 90% recycled stainless steel
- 6 hours hot, 20 hours cold
- Leakproof and BPA-free
- Dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| From 6 pieces | |
| From 12 pieces | |
| From 24 pieces | |
| From 36 pieces | |
| From 60 pieces | |
| From 120 pieces | |
| From 240 pieces | |
| From 480 pieces |
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Dopper Travel Mug 300 ml.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Front | 60 x 18 mm |
1
| 1. | Wrap-around | 180 x 18 mm |
