| Article number: | 991031 |
| Printing size Left: | 40 x 6 mm |
| Printing size Right: | 40 x 6 mm |
| Delivery time: | delivery time of 13-17 working days (incl. print) |
| Material: | Wheat straw |
| Size: | 14 x 4.5 x 13.5 cm |
| Weight: | 18 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
These nature-looking sunglasses are perfect as giveaway at an event or as summer gift for your customers or clients. The frame and arms are made of wheat straw, the remaining parts of wheat after it has been harvested. The arms also contain the Wheat Straw label. The glasses are black and come with UV400 protection.
These sunglasses are available in 4 colours and are supplied with a case. You can have both arms printed with your logo or text in 1-4 colours.
- Frame and legs made of wheat straw
- Black glasses with UV400 protection
- Available in 4 colours
- Supplied incl. case
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Sunglasses wheat straw.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about sunglasses
Can I receive a sunglasses sample?
Absolutely! Select ‘sample’ under the quantity. If you then place an order, the cost of the sample will be deducted from your order total.
How quickly can the sunglasses be delivered?
It depends on the model, but some sunglasses can be delivered in as little as 7 working days.
Where can the sunglasses be printed?
You can have the sunglasses printed on the left arm, the right arm, or both arms. For some models, engraving is also possible.
