| Article number: | 8792864 |
| Printing size Right: | 50 x 7 mm |
| Printing size Left: | 50 x 7 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Size: | 14.1 x 13.8 x 4.6 cm |
| Weight: | 23 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
| Material: | Polypropyleen |
This pair of sunglasses is the perfect mix of style and sustainability. The frame is made from SEAQUAL® PP, combined with durable PC and AC lenses. Available in 5 colours, the frame sits comfortably while the UV400 lenses protect your eyes. As SEAQUAL® is made from plastic waste recovered from the ocean, you’ll be helping to keep our seas cleaner. Great for trade shows, summer events or as an eco-conscious business gift.
You can print your logo or message on both arms in 1 to 4 colours. A bright way to put your brand in the spotlight. Who will you surprise with this stylish pair?
-
Made from recycled ocean plastic
-
UV400 protection
-
Available in 5 colours
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Sunglasses UV400 SEAQUAL.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about sunglasses
Can I receive a sunglasses sample?
Absolutely! Select ‘sample’ under the quantity. If you then place an order, the cost of the sample will be deducted from your order total.
How quickly can the sunglasses be delivered?
It depends on the model, but some sunglasses can be delivered in as little as 7 working days.
Where can the sunglasses be printed?
You can have the sunglasses printed on the left arm, the right arm, or both arms. For some models, engraving is also possible.
