| Article number: | 14811815 |
| Printing size Front: | 180 x 150 mm |
| Printing size Packaging: | 282 x 199 mm |
| Delivery time: | delivery time of 17 working days (incl. printing) |
| Material: | Recycled PET |
| Size: | 18 x 15 cm |
| Weight: | 14 gr. |
| Minimum quantity: | 500 |
| Technique: | Printing |
| Region of origin: | Produced in EU |
Is a lens cleaning cloth the perfect giveaway for your company? Then this one is an excellent choice! The cloth is made of innovative RPET microfibres, works quickly and thoroughly and you don't need any other cleaning products.
This lens cleaning cloth can be fully customised with your full-colour design. The cloth is packed in a paper cover, which also can be branded.
- Cloth made of RPET microfibres
- High quality
- Fully customisable cloth and cover
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces | |
| From 5000 pieces | |
| From 10000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product RPET lens cleaning cloth.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about sunglasses
Can I receive a sunglasses sample?
Absolutely! Select ‘sample’ under the quantity. If you then place an order, the cost of the sample will be deducted from your order total.
How quickly can the sunglasses be delivered?
It depends on the model, but some sunglasses can be delivered in as little as 7 working days.
Where can the sunglasses be printed?
You can have the sunglasses printed on the left arm, the right arm, or both arms. For some models, engraving is also possible.
