| Article number: | 9186720 |
| Printing size Left: | 60 x 8 mm |
| Printing size Right: | 60 x 8 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Cork, Synthetic |
| Size: | 16 x 14.5 x 4.7 cm |
| Weight: | 24 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Technique: | Printing |
These sunglasses feature a stylish design made from sustainable materials. The frame is crafted from 100% recycled polycarbonate, a strong and recyclable material that lasts for years. The subtle cork inlay adds a natural touch to the design. Available in black and white, making them perfect for summer events, marketing campaigns, or as an eco-friendly corporate gift.
Let your logo or message shine on the left or right temple in 1 to 4 colours, creating a truly unique pair of sunglasses. An environmentally friendly eye-catcher that puts your brand in the spotlight on sunny days!
- Made from 100% recycled polycarbonate
- Stylish cork inlay
- Available in black and white
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Cork sunglasses.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about sunglasses
Can I receive a sunglasses sample?
Absolutely! Select ‘sample’ under the quantity. If you then place an order, the cost of the sample will be deducted from your order total.
How quickly can the sunglasses be delivered?
It depends on the model, but some sunglasses can be delivered in as little as 7 working days.
Where can the sunglasses be printed?
You can have the sunglasses printed on the left arm, the right arm, or both arms. For some models, engraving is also possible.
