| Article number: | 9186732 |
| Printing size Left: | 46 x 13 mm |
| Printing size Right: | 46 x 13 mm |
| Engraving size Left | Engraving: | 46 x 13 mm |
| Engraving size Right | Engraving: | 46 x 13 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Bamboo |
| Size: | 14,4 x 14,3 x 5,1 cm |
| Weight: | 26 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
| Technique: | Printing or engraving |
This bamboo sunglasses is not only a fashion statement but also a sustainable choice. The lightweight wooden frame provides comfort, while the UV400 lenses protect your eyes from the sun. The sunglasses feature a natural, timeless design. The perfect way to look stylish while taking care of the environment.
You can personalize the sunglasses with a full colour print or engraving on the arms. A great surprise or a fun way to promote your brand during the summer months!
-
Lightweight bamboo frame
-
UV400 lenses
-
Printing and engraving on the arms
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Bamboo sunglasses UV400.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about sunglasses
How quickly can the sunglasses be delivered?
It depends on the model, but some sunglasses can be delivered in as little as 7 working days.
Where can the sunglasses be printed?
You can have the sunglasses printed on the left arm, the right arm, or both arms. For some models, engraving is also possible.
Can I receive a sunglasses sample?
Absolutely! Select ‘sample’ under the quantity. If you then place an order, the cost of the sample will be deducted from your order total.
