- always taking care
- digital proof before production
- free quote within 4 hours
- free delivery
| Article number: | GPA6ENV-zomer |
| Printing size Front: | 95 x 138 mm |
| Printing size Back: | 95 x 138 mm |
| Delivery time: | delivery time of 6 working days (incl. print) |
| Size: | 10.5 x 14.8 cm |
| Paper size: | A6 |
| Weight: | 5 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
| Technique: | Full colour printing |
| Material thickness: | 200 gsm |
| Region of origin: | Produced in EU |
This A6 card is made from white seed paper and comes with a matching envelope made from the same material. The paper contains summer flower seeds. So you’re not giving a regular card, but one that later grows into flowers. Great as a summer thank-you, invitation or business gift.
You can have the card printed in full colour with your own text, quote or design. This makes it easy to create a personal and summery card for customers, colleagues or business relations.
- Made from biodegradable seed paper with flower seeds
- Includes matching seed paper envelope
- Full colour printing with your own design
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Seed paper card A6 | Summer.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
