| Article number: | 8792315 |
| Printing size Wrap-around: | 232 x 135 mm |
| Engraving size Wrap-around | Engraving: | 232 x 135 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled SS |
| Size: | Ø 7 x 22.5 cm |
| Capacity: | 500 ml |
| Weight: | 335 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
| Technique: | Engraving |
This sleek bottle will definitely make people happy! It is therefore perfect to use as a business gift or a gift for staff. The bottle is double-walled and insulated, and made of recycled stainless steel. Combined with the rubber finish and silicone handle, this gives it an incredibly stylish look-and-feel.
For personalisation, you can choose from two options: full-colour wrap around printing or engraving. Both are perfect for promoting your company or organisation! Please note: the print is not dishwasher safe.
- Made of stainless steel
- Double-walled and insulated
- Leakproof and dishwasher-safe
- Holds 500 ml
- Available in 7 colours
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Navy | 165 |
|
|
Dark grey | 7977 |
|
|
Grey | 318 |
|
|
Dark green | 525 |
|
|
White | 9684 |
|
|
Black | 17983 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about stainless steel bottles
Which printing technique guarantees the longest lifespan?
Laser engraving is the most sustainable choice: it is highly durable and gives a refined, subtle appearance. If you prefer colour, check whether the print is dishwasher-safe or whether handwashing is recommended.
Can I receive a sample of a stainless steel water bottle?
Yes, of course. Go to the bottle of your choice and select “sample” under the quantity options. If you place an order after receiving the sample, the sample will be free of charge.
What are the benefits of a double-walled bottle?
Thanks to the double-walled vacuum insulation, coffee stays hot for longer and water refreshingly cold. This increases the product’s usability. The more often the bottle is used, the more visible your logo becomes.
