| Article number: | 8796550 |
| Printing size Front: | 290 x 150 mm |
| Printing size Back: | 290 x 260 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled cotton |
| Size: | 38 x 42 cm |
| Handle length: | Long |
| Weight: | 135 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Load capacity: | 5 kg |
| Material thickness: | 220 gsm |
Would you like to surprise you customers or employees with a unique sustainable backpack? Then this one is the way to go! The material consists of 50% cotton and 50% recycled cotton. The contrasting details give a stylish effect. The backpack is sized 38 x 42 cm and can be closed with the drawstring.
With the available neutral colours, you will always be well matched. You can have the bag printed with your logo, text or design in 1-4 colours on the front and back. Perfect as sustainable promotion!
- Made of 220 gsm (recycled) cotton
- With drawstring cord and contrasting details
- Size 38 x 42 cm
- Available in 6 different colours
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Black | 9372 |
|
|
Dark brown | 1674 |
|
|
Brown | 3709 |
|
|
Taupe | 5512 |
|
|
Navy | 5010 |
|
|
Beige | 18040 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
290 x 150 mm
| 1. | Front | 290 x 150 mm |
290 x 260 mm
| 1. | Back | 290 x 260 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
Related products
