| Article number: | 732347 |
| Engraving size Top: | Ø 40 mm |
| Engraving size Front | Engraving: | 50 x 50 mm |
| Printing size Front: | 25 x 80 mm |
| Printing size Wrap-around: | 223 x 140 mm |
| Delivery time: | delivery time of 12 working days (incl. print) |
| Material: | Bamboo, Recycled SS |
| Size: | Ø 7.1 x 22 cm |
| Capacity: | 500 ml |
| Weight: | 280 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
Looking for a beautiful, leak-proof thermos? Then this thermos made of recycled material is just the thing for you! The screw cap is made of a combination of stainless steel and bamboo. The handle makes it easy to take the bottle everywhere. Plus, the material keeps your hot drink hot and your cold drink cold!
Choose an extra personal touch by printing your logo or text on the bottle. You can choose between laser engraving or printing on the front. The lid can also be engraved.
- Cap and bottle can be printed
- Made of recycled stainless steel and bamboo
- Available in different colours
- Not dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Thermos bottle recycled 500 ml.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
50 x 50 mm
| 1. | Front | Engraving | 50 x 50 mm |
1
| 1. | Front | 25 x 80 mm |
1
| 1. | Top | Ø 40 mm |
223 x 140 mm
| 1. | Wrap-around | 223 x 140 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about stainless steel bottles
Which printing technique guarantees the longest lifespan?
Laser engraving is the most sustainable choice: it is highly durable and gives a refined, subtle appearance. If you prefer colour, check whether the print is dishwasher-safe or whether handwashing is recommended.
Can I receive a sample of a stainless steel water bottle?
Yes, of course. Go to the bottle of your choice and select “sample” under the quantity options. If you place an order after receiving the sample, the sample will be free of charge.
What are the benefits of a double-walled bottle?
Thanks to the double-walled vacuum insulation, coffee stays hot for longer and water refreshingly cold. This increases the product’s usability. The more often the bottle is used, the more visible your logo becomes.
Related products
