| Article number: | 9921558 |
| Printing size Notebook: | 75 x 50 mm |
| Printing size Pen: | 60 x 6 mm |
| Printing size Cup: | 200 x 40 mm |
| Delivery time: | delivery time of 13-17 working days (incl. print) |
| Material: | Wheat straw, Synthetic |
| Size: | 11.8 x 15.1 x 10.5 cm |
| Number of pages: | 70 |
| Capacity: | 370 ml |
| Weight: | 186 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
| Technique: | Printing |
This gift set is a great present for (new) employees. It includes a mug made of durable PP and a notebook made from wheat fibre. The notebook contains 70 lined pages. The pen is blue-writing and also has a wheat fibre body.
You can personalise the notebook, pen, and mug with your logo or text, giving you plenty of opportunities to promote your company. The set is packaged in a cardboard box.
- Mug, notebook, and pen
- Notebook with 70 lined pages
- Made from wheat straw and PP
- Mug not dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Giftset with mug and notebook.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
