| Article number: | 9210083490 |
| Engraving size Back | Engraving: | 35 x 70 mm |
| Printing size Front: | 30 x 70 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Stainless steel |
| Size: | 650 or 14.8 x 19 x 31.8 cm |
| Capacity: | 1200 ml |
| Brand: | Stanley |
| Weight: | 650 gr. |
| Minimum quantity: | 10 |
| Technique: | Printing or engraving |
The Stanley Quencher H2.0 is a stylish drinking mug made of recycled stainless steel. Perfect for anyone who values durability and quality. With a capacity of 1200 ml, the cup helps you stay hydrated without having to constantly refill. Handy on the go and while working or exercising. Thanks to the double-walled vacuum insulation, your water will stay cold for up to 11 hours and even 2 days with the addition of ice. So you are always guaranteed a refreshing drink.
The innovative FlowState™ lid has three positions: a straw opening that prevents splashing, a drinking opening and a fully closable lid. The ergonomic handle ensures a comfortable grip and the narrow base fits into almost any cup holder. This Stanley can be engraved or printed with your logo or text.
- Made of 90% recycled stainless steel
- Dishwasher-safe and BPA-free
- With double-walled vacuum insulation
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 10 pieces | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Stanley Quencher H2.0.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Back | Engraving | 35 x 70 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about stainless steel bottles
Which printing technique guarantees the longest lifespan?
Laser engraving is the most sustainable choice: it is highly durable and gives a refined, subtle appearance. If you prefer colour, check whether the print is dishwasher-safe or whether handwashing is recommended.
Can I receive a sample of a stainless steel water bottle?
Yes, of course. Go to the bottle of your choice and select “sample” under the quantity options. If you place an order after receiving the sample, the sample will be free of charge.
What are the benefits of a double-walled bottle?
Thanks to the double-walled vacuum insulation, coffee stays hot for longer and water refreshingly cold. This increases the product’s usability. The more often the bottle is used, the more visible your logo becomes.
Related products
