| Article number: | 3323570 |
| Printing size Front: | 180 x 180 mm |
| Delivery time: | delivery time of 12-17 working days |
| Material: | Recycled PET |
| Size: | 28 x 41 x 15 cm |
| Capacity: | 1700 ml |
| Handle length: | Short |
| Brand: | Recycle Bags |
| Minimum quantity: | 50 |
Thanks to the sleek design, this backpack is suitable for many different occasions. It's perfect for work, but also for daily use or when travelling. The bag is made of 18 recycled PET bottles. The main compartment is provided with a laptop case with extra zipper pocket. Small items can be easily stored in the pocket on the backpanel.
The backpack can be printed on the front in 1-5 colours. It's a great gift for your staff or corporate relations and it's also perfect to promote your company at the same time!
- 100% recycled (18 PET bottles)
- Various compartments
- Size: 28 x 41 x 15 cm
- Available in black and grey
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Backpack recycled PET.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
180 x 180 mm
| 1. | Front | 180 x 180 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
