| Article number: | 994939 |
| Printing size Back: | 50 x 15 mm |
| Delivery time: | delivery time of 13-17 working days (incl. print) |
| Material: | Metal / Aluminum |
| Size: | 7.5 x 14.5 x 1.5 cm |
| Weight: | 140 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Technique: | Printing |
| Capacity: | 4000 mAh |
With a power bank at hand, you'll never be without power – ideal on the go, for example to charge your phone. This 4000 mAh power bank features a solar aluminium casing and is water-resistant. It includes a USB cable and LED light. The power bank supports at least 500 charging cycles and comes in three cheerful colours. You can print your logo or text on the back in 1 to 4 colours.
-
Power bank 4000 mAh
-
Water-resistant
-
Includes USB cable and LED light
-
Minimum 500 charging cycles
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Blue | 1832 |
|
|
Red | 1780 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Back | 50 x 15 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about chargers
Are the chargers compatible with different phones?
Absolutely! Please note that wireless chargers only work with phones that support wireless charging technology. Not sure if yours does? Feel free to ask one of our sales specialists.
How sustainable are printed chargers really?
Our chargers are made from natural and/or recycled materials such as bamboo, wheat straw, cork, recycled ABS, etc. We also offer solar chargers that use solar energy to recharge the internal battery.
Can I have my logo engraved on a charger?
In some cases, you can opt for engraving, which gives the charger a luxurious look!
