| Article number: | 8796161 |
| Engraving size Front: | 50 x 20 mm |
| Engraving size Back: | 50 x 20 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Cork |
| Size: | 9 x 4 x 1.5 cm |
| Weight: | 17 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
This keyring's got something extra: it can float. It is made of cork and has an oval shape. The keyring can be added to other keys by means of the ring. Have the keychain engraved and the result is a beautiful, practical giveaway!
- Floating keyring
- Made of cork
- Engraved with your own design
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Black | 5492 |
|
|
Blue | 8514 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Front | 50 x 20 mm |
1
| 1. | Back | 50 x 20 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about keychains
Can I have my logo engraved on a keyring?
Of course, we offer various keyrings in our range that can be engraved with your logo or text. This gives the keyring a luxurious and professional appearance.
What material are the keyrings made of?
Our sustainable keyrings are made from eco-friendly materials such as bamboo, wood, cork or recycled plastic. This way, you can promote your brand in a responsible way!
What is the delivery time for printed or engraved keyrings?
The delivery time depends on the type of keyring and the personalisation, but you can usually expect 7 to 14 working days after approval of the design.
