| Article number: | 8799743 |
| Engraving size Front (top): | 20 x 35 mm |
| Engraving size Front (bottom): | 20 x 10 mm |
| Engraving size Back | Engraving: | 25 x 55 mm |
| Printing size Back: | 25 x 55 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Bamboo |
| Size: | 3 x 1.5 x 8 cm |
| Weight: | 33 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
Looking for an original and practical business gift? Give your customers a bamboo keychain which functions as a telephone stand at the same time. Making video calls or watching video's has never been easier for your relations.
Make this corporate giveaway more unique with your own logo or text! This can be done by printing it in one to four PMS colours. It's also possible to have it engraved. You can choose the position of your logo or text so that it suits you best. Because bamboo is a natural material, the exact colour may vary per item.
- Keychain and phone holder
- Made of bamboo
- Printing or engraving
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Brown | 21273 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
2
| 1. | Front (top) | 20 x 35 mm |
| 2. | Front (bottom) | 20 x 10 mm |
1
| 1. | Back | Engraving | 25 x 55 mm |
1
| 1. | Back | 25 x 55 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about keychains
Can I have my logo engraved on a keyring?
Of course, we offer various keyrings in our range that can be engraved with your logo or text. This gives the keyring a luxurious and professional appearance.
What material are the keyrings made of?
Our sustainable keyrings are made from eco-friendly materials such as bamboo, wood, cork or recycled plastic. This way, you can promote your brand in a responsible way!
What is the delivery time for printed or engraved keyrings?
The delivery time depends on the type of keyring and the personalisation, but you can usually expect 7 to 14 working days after approval of the design.
Related products
