- always taking care
- digital proof before production
- free quote within 4 hours
- free delivery
| Article number: | 9157014 |
| Engraving size Carafe: | 60 x 100 mm |
| Engraving size Glass: | 60 x 40 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled glass |
| Size: | Ø 10 x 26 cm |
| Capacity: | 1000 ml |
| Weight: | 795 gr. |
| Minimum quantity: | 10 |
| Technique: | Engraving |
| Region of origin: | Produced in EU |
This 1-litre carafe is made from 100% post-consumer recycled glass and produced in Europe. The metal lid and matching drinking glass fit perfectly on top, creating a smart and stylish all-in-one set.
You can have both the carafe and the glass engraved with your logo or message. Subtle, yet continuously visible. A promotional gift that’s used every day.
- Made from recycled glass in Europe
- Capacity: 1 litre
- With integrated drinking glass
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 10 pieces | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Carafe and water glass in one.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
60 x 100 mm
| 1. | Carafe | 60 x 100 mm |
1
| 1. | Glass | 60 x 40 mm |
