| Article number: | 8798337_GG |
| Printing size Front: | 270 x 270 mm |
| Printing size Back: | 270 x 270 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Cotton |
| Size: | 38 x 41 cm |
| Handle length: | Short |
| Handle size: | 34 cm |
| Weight: | 114 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Load capacity: | 13 kg |
| Material thickness: | 140 gsm |
Looking for a cotton backpack with a full colour print? This cotton backpack can be printed on the front and back in full colour with your logo, text or slogan. The advantage of full colour printing is that colour gradients and shadows can be printed. When you have that in your logo, full colour is a great option! White printing is not possible, because it is not clearly visible.
The cotton backpack is made of unbleached natural cotton. This is a durable and biodegradable material, but it certainly does not detract from its strength. The bag can be ordered from 50 pieces.
- Cotton backpack
- Full colour print
- Printing on front and back
Please note:
For printing we need a high-quality file with at least 300 dpi.
Final colours may slightly differ from the original colours, due to the material and printing technique.
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Ecru | 82300 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
270 x 270 mm
| 1. | Front | 270 x 270 mm |
270 x 270 mm
| 1. | Back | 270 x 270 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
