| Article number: | 8792591 |
| Printing size Front: | 300 x 260 mm |
| Printing size Back: | 300 x 260 mm |
| Delivery time: | Temporarily unavailable |
| Material: | Cotton |
| Size: | 37 x 41 cm |
| Handle length: | Long |
| Weight: | 110 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Technique: | Printing |
| Material thickness: | 180 gsm |
This drawstring bag is made from durable 180 gsm cotton. Available in no less than 11 colours, there's always one to match your branding or design. Thanks to the Fairtrade-certified cotton, you're making a conscious choice for sustainability, fair trade, and better working conditions. A perfect giveaway for trade shows or sports events!
You can easily personalise the bag with a full colour print on both the front and back. Each bag becomes a walking billboard. A stylish bag with a powerful story.
-
Made from 180 gsm cotton
-
Available in 11 colours
-
Fairtrade-certified
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Blue | 276 |
|
|
Fuchsia | 1731 |
|
|
Yellow | 2230 |
|
|
Turquoise | 1361 |
|
|
Grey | 3694 |
|
|
Black | 1813 |
|
|
Ivory | 1786 |
|
|
White | 1684 |
|
|
Red | 497 |
|
|
Dark green | 1675 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
300 x 260 mm
| 1. | Front | 300 x 260 mm |
300 x 260 mm
| 1. | Back | 300 x 260 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
