| Article number: | 8792197 |
| Printing size Front: | 300 x 300 mm |
| Printing size Back: | 300 x 300 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Cotton |
| Size: | 38 x 42 x 9 cm |
| Handle length: | Long |
| Weight: | 9 gr. |
| Technique: | Printing |
| Material thickness: | 220 gsm |
This shopping bag is made from organic cotton with a weight of 220 g/m² and features long, sturdy handles and a practical side gusset. By choosing organic cotton, you opt for a responsible alternative with less impact on people and the environment. Thanks to its generous size of 38 x 42 x 9 cm, you can easily carry all your essentials.
The bag can be printed on the front and/or back, giving your brand plenty of space to stand out. Ideal for trade shows, events or as a sustainable promotional gift that gains daily visibility.
- Made from organic cotton (220 g/m²)
- Available in 14 colours with spacious side gusset
- Printable on the front and/or back
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Fairtrade bag with side gusset.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
300 x 300 mm
| 1. | Front | 300 x 300 mm |
300 x 300 mm
| 1. | Back | 300 x 300 mm |
