- always taking care
- digital proof before production
- free quote within 4 hours
- free delivery
| Article number: | 8792589 |
| Printing size Front: | 300 x 300 mm |
| Printing size Back: | 300 x 300 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Cotton |
| Size: | 38 x 42 cm |
| Handle length: | Long |
| Weight: | 86 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
| Technique: | Printing |
| Material thickness: | 180 gsm |
Give your relations a practical gift for everyday use with this shopping bag! This shopping bag is made of coloured Fairtrade cotton and has long handles. The fabric is 180 gr./m2 and is available in many colours. Both the front and back can be printed with your design in up to 4 colours.
- Fairtrade cotton bag
- 180 gr./m2
- Available in many colours
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Blue | 7591 |
|
|
Royal blue | 25996 |
|
|
Turquoise | 2074 |
|
|
Grey | 2137 |
|
|
Ivory | 15230 |
|
|
White | 9818 |
|
|
Red | 238 |
|
|
Yellow | 5359 |
|
|
Black | 13836 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
300 x 300 mm
| 1. | Front | 300 x 300 mm |
300 x 300 mm
| 1. | Back | 300 x 300 mm |
