| Article number: | 991069 |
| Printing size Wrap-around: | 160 x 70 mm |
| Engraving size Front | Engraving: | 20 x 70 mm |
| Engraving size Top: | 50 x 50 mm |
| Delivery time: | delivery time of 13-17 working days (incl. print) |
| Size: | Ø 8.5 x 11.9 cm |
| Capacity: | 350 ml |
| Weight: | 260 gr. |
| Minimum quantity: | 40 |
| Material: | Bamboo / stainless steel |
This sleek, modern thermos cup is a great addition to every desk, table or kitchen! It's made of stainless steel and has a bamboo lid. The cup is double-walled, which means that hot drinks are kept hot for a while. The cup holds 350 ml.
You can opt for a wrap around print in 1 colour. It's also possible to have the cup or the lid engraved with your logo or text. Whatever you choose, it's sure to be a perfect promotional gift!
- Made of bamboo and stainless steel
- Double-walled
- Holds 350 ml
- Diameter 8,5 cm
- Not dishwasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 40 pieces | |
| From 80 pieces | |
| From 120 pieces | |
| From 240 pieces | |
| From 320 pieces | |
| From 400 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Thermos cup stainless steel.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
