| Article number: | 8796839 |
| Printing size Front: | 40 x 50 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Ceramics, Cork |
| Size: | Ø 8.9 x 10.8 cm |
| Capacity: | 300 ml |
| Weight: | 475 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
| Technique: | Printing |
This beautiful mug has a great look thanks to the matt ceramic. The cork at the bottom makes it picture perfect. The mug holds 300 ml, perfect for a nice cup of tea. It is available in black and white. You can have it printed on the front in 1-4 colours.
- Matt ceramic and cork
- Holds 300 ml
- Available in black and white
- Not diswasher-safe
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Black | 14065 |
|
|
White | 9586 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Front | 40 x 50 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
