| Article number: | 8796981 |
| Printing size Wrapper: | 40 x 20 mm |
| Printing size Lid: | Ø 60 mm |
| Engraving size Wrapper | Engraving: | 40 x 20 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled PET, Bamboo, Cork |
| Size: | ø 8.5 x 10 cm |
| Capacity: | 300 ml |
| Weight: | 163 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
This coffee cup to go has a nice sustainable look. It is made of recycled PP with a cork band an bamboo lid. The coffee cup is single-walled, so heat transfer can still take place. Ideal for taking your drinks with you on the go, but also great to use in the office to replace disposable cups. You can have the banding engraved or printed in 1-4 colours. It is also possible to have the lid printed in 1-4 colours. A fun way to promote your brand or organisation!
- Made from recycled PP, cork and bamboo
- Holds 300 ml
- Not dishwasher-safe
*Bamboo is a natural material, so color may differ per item.
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Black | 9278 |
|
|
White | 9278 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
1
| 1. | Wrapper | 40 x 20 mm |
Ø 60 mm
| 1. | Lid | Ø 60 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about cups and mugs
Which printing techniques do you use for cups and mugs?
Most of our cups and mugs are engraved or printed using screen printing and pad printing for more complex logos. For photographic designs, we also offer full-colour sublimation printing.
Are printed cups and mugs dishwasher-safe?
Many of our mugs are dishwasher-safe and remain in good condition for at least 250 wash cycles. To keep the print looking its best, we provide specific care instructions for each material.
How should I supply my logo for cups and mugs?
To ensure a sharp print, we prefer a vector file (.ai, .eps or .pdf). If you don’t have one, our design team will be happy to help you free of charge.
