| Article number: | 8799603 |
| Printing size Front: | 300 x 300 mm |
| Printing size Back: | 300 x 300 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled cotton |
| Size: | 38 x 42 cm |
| Handle length: | Long |
| Minimum quantity: | 250 |
| Load capacity: | 9 kg |
| Material thickness: | 140 gsm |
This multifunctional cotton bag can be used as a backpack and shoulder bag at the same time. This is ideal, because the bag can also be closed, which is unusual for a tote bag. In addition, the bag is extremely durable, because it's made of 100% recycled cotton. This ensures that the production of these bags isn’t harmful for the environment.
Get your brand on the spot by printing your logo or text in 1 colour on the bags. In addition, the bag itself is available in a few bright colours.
- Made of 100% recycled cotton
- Long handles
- Sized 38 x 42 cm
- Available in 5 colours
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces | |
| From 5000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Red | 1927 |
|
|
Dark blue | 9298 |
|
|
Grey | 8148 |
|
|
Beige | 16208 |
|
|
Royal blue | 2608 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
300 x 300 mm
| 1. | Front | 300 x 300 mm |
300 x 300 mm
| 1. | Back | 300 x 300 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
