| Article number: | 111582402 |
| Printing size Front (top): | 150 x 100 mm |
| Printing size Front (bottom): | 200 x 100 mm |
| Delivery time: | delivery time of 3-5 weeks |
| Material: | Recycled PET |
| Size: | 30 x 43 x 13 cm |
| Capacity: | 1400 ml |
| Handle length: | Short |
| Minimum quantity: | 10 |
| Load capacity: | 10 kg |
Are your relations or customers sports enthusiasts? Then this sporty backpack will come in handy. The great thing is that the bag is made of strong and durable material, namely recycled PET. The backpack has a volume capacity of 14 liters and is available in a number of cheerful colors, which makes the bag certainly stand out!
Make use of this striking appearance by printing your logo or text on the backpack. In this way you connect your name in a smart way to a sustainable and practical gift.
- Made of recycled PET
- Available in 8 colours
- Holds 14 litres
- Sized 30 x 13 x 43 cm
Please find the pricing for this product below:
| From 10 pieces | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces |
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product RPET backpack sport.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
