| Article number: | 9920393 |
| Printing size Front: | 150 x 200 mm |
| Delivery time: | delivery time of 13-17 working days (incl. print) |
| Material: | Cotton |
| Size: | 27 x 32 cm |
| Weight: | 50 gr. |
| Minimum quantity: | 100 |
| Load capacity: | 4 kg |
| Material thickness: | 120 gsm |
This drawstring backpack is made of 100% recycled cotton. A sustainable gift to give away! In particular, this bag is suitable for children. The bag is not very big and does not weigh much. Don't put too much in it either, as the bag can carry up to 4 kg. So ideal for little kids' backs! The bag has self-closing cotton cords and is available in different colours. On the front, your logo or text can be printed in up to 4 colours.
- Cotton backpack with drawstring
- Made of 100% recycled cotton
- Print in 1-4 colours
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Kids' backpack recycled cotton.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
150 x 200 mm
| 1. | Front | 150 x 200 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
