| Article number: | 9195351 |
| Printing size Front: | 120 x 170 mm |
| Delivery time: | delivery time of 9 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled PET |
| Size: | 30 x 40 x 14 cm |
| Capacity: | 20000 ml |
| Weight: | 515 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
| Technique: | Printing |
Cycling with style? Do it with this backpack made from recycled PET! Available in two colours – grey and black – it's packed with clever features: a roll-top closure, zipped compartments and side pockets for your water bottle. Thanks to the clips, it attaches easily to your bike rack. The padded, detachable shoulder straps also make it comfy to wear on your back. Perfect for rides or city breaks.
Print your logo in full colour on the front and pedal your eco-message around town. Looking for a sporty giveaway? This backpack might just be the one!
-
Made from recycled PET
-
Available in grey and black
-
With zip and side pockets
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Cycling backpack.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
120 x 170 mm
| 1. | Front | 120 x 170 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
