| Article number: | 3324309 |
| Printing size Front: | 180 x 180 mm |
| Delivery time: | delivery time of 12-17 working days |
| Material: | Canvas |
| Size: | 60 x 28 x 12 cm |
| Brand: | VASAD |
| Weight: | 475 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Load capacity: | 7 kg |
| Technique: | Printing |
| Material thickness: | 320 gsm |
Looking for the ultimate gift for travel or everyday use? Then this canvas backpack is a great choice. Thanks to its sturdiness and a water-repellent coating, your belongings are always well protected and you are assured of long-lasting pleasure. The spacious main compartment offers plenty of room for all your essentials. The cotton canvas, together with the elegant suede accents, gives the backpack a luxurious and nostalgic look. An original gift with minimal impact on the environment!
The backpack is available in the timeless colours black, ecru, grey and navy. Would you like it in your own colour? That is possible from 1,000 pieces and with a longer delivery time. A handy addition is the trolley strap, which makes it easy to attach the backpack to a suitcase. You can also have your logo or design printed on the front in 1-4 colours.
- Size: 28 x 12 x 60 cm
- Material: canvas and RPET
- With handy trolley strap
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces | |
| From 2500 pieces | |
| From 5000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Canvas backpack.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
180 x 180 mm
| 1. | Front | 180 x 180 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
