| Article number: | 9920889 |
| Printing size Front: | 120 x 80 mm |
| Delivery time: | delivery time of 13-17 working days (incl. print) |
| Material: | Recycled PET |
| Size: | 27 x 45 x 14 cm |
| Weight: | 320 gr. |
| Minimum quantity: | 25 |
| Load capacity: | 10 kg |
| Technique: | Printing |
Need a nice backpack that is also durable? Look no further! This backpack is made of sturdy RPET, material made from recycled plastic. By doing so, you help reduce plastic waste, which is an environmentally conscious choice. The bag has a large compartment with buckle closure and a zipped front. The bag is available in different colours with black details. The padded back and shoulder straps provide extra comfort when carrying the bag.
Complete the bag by printing your logo or text in one colour on the front of the bag. That way, your brand will always be highly visible when using the bag!
- Backpack made of recycled plastic
- With shoulder straps and padded back
- Print on front in one colour
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 25 pieces | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
Er is geen voorraadinformatie beschikbaar voor het product Backpack from recycled plastic.
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
120 x 80 mm
| 1. | Front | 120 x 80 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
