| Article number: | 661935_GKL |
| Printing size Front: | 290 x 290 mm |
| Printing size Back: | 290 x 290 mm |
| Delivery time: | delivery time of 7 working days (incl. print) |
| Material: | Cotton |
| Size: | 37 x 48 x 11 cm |
| Handle length: | Short |
| Handle size: | 34 cm |
| Weight: | 108 gr. |
| Minimum quantity: | 50 |
| Load capacity: | 13 kg |
| Material thickness: | 140 gsm |
Would you like to give an original bag to your corporate relations? Then this cotton backpack is the perfect way to go. It's made of unbleached natural 155 gsm cotton and is available in 9 colours. You can have it printed on the front and bag in 1-4 colours. Get your company out and about with this stunning cotton backpack!
- Made of sturdy, unbleached cotton
- Available in 9 colours
- White cotton cords
- Size 37 x 48 x 11 cm
Please note: pre-printing is only possible in the case of 1 or 2 colours. Artwork with 3 or 4 colours cannot be pre-printed, which may cause a less perfect coverage.
Please find the pricing for this product below:
| Sample* | |
| From 50 pieces | |
| From 100 pieces | |
| From 250 pieces | |
| From 500 pieces | |
| From 1000 pieces |
* Please note: samples will be delivered without printing!
| Image | Colour | Current stock |
|---|---|---|
|
|
Black | 8000 |
|
|
Lime | 575 |
|
|
Blue | 1590 |
|
|
Navy | 11645 |
|
|
Red | 6523 |
|
|
Pink | 2125 |
|
|
White | 4600 |
|
|
Yellow | 1233 |
|
|
Dark green | 748 |
|
|
Green | 1195 |
Supplying artwork
You can upload your artwork directly when ordering, or at a later time (you will receive an e-mail). Preferably submit your file(s) in one of the following formats: vector .AI, vector .EPS, vector .PDF or .SVG. Read all about supplying artwork in the frequently asked questions. You will always receive a digital proof for approval. Questions? Please contact us via +31342 745 770 or info@greengiving.eu.
290 x 290 mm
| 1. | Front | 290 x 290 mm |
290 x 290 mm
| 1. | Back | 290 x 290 mm |
Frequently asked questions
All you need to know about backpacks
Which bags are suitable for a trade fair?
If you are specifically looking for a backpack for a trade fair, a drawstring bag is a great option. This bag is lightweight, easy to fold, and practical to use thanks to the drawstrings.
Are the backpacks sustainably produced?
Our backpacks are all made from sustainable materials. Several of the bags also carry the Fairtrade label, which guarantees fair wages for farmers and workers, as well as environmentally friendly production processes.
Want to know more about specific sustainable info per backpack? View the Green Score.
Can I receive a sample before placing an order?
Absolutely! Go to the desired bag and select “sample” under quantity. If you place an order following the received sample, the sample will be free of charge.
Can I have individual names printed on a backpack?
That’s possible, for example with digital printing and transfer printing! Feel free to contact one of our sales specialists to discuss the options.
